1. NESYT

Jaroslava Šimková

Jak plynul čas, zvykali jsme si na nový životní styl a učili jsme se jeho přednosti a výhody. Vždyť město bylo stále kousek od ruky a zezačátku jsem se tam vracela v několikahodinových, zdlouhavých výpravách po obchodech a vysedávání nad zmrzlinou, nebo kávou, ale moje nájezdy na město byly rok od roku řidší. Nakonec tady po četných stavebních úpravách vzniklo pohodlné hnízdečko na bydlení i podnikání. Pominu-li mračna komárů, ohavných much, pavouků, roje obrovských vos, kterým jsem začala říkat mutanti, a se kterými jsem vedla urputný boj, který konečně pro mě vítězně skončil po zabudování sítí proti hmyzu, tak pocit svobody a volnosti tady byl božský.
Ovšem absolutně nejsem žádný zálesák, ani moc přírodní člověk, a vosy vůbec představují moji noční můru. Už od okamžiku, kdy jsem jako dospívající dívka machrovala před kluky a dostala vosí žihadlo přímo do horního rtu při pití limonády z flašky. A to byla městská voska průměrné velikosti. Tehdy jsem oteklá jako po botoxu rtů, a téměř slepá, strávila noc na intenzivní péči a byla jsem ráda, že jsem nepřestala dýchat. Od té doby byla diagnostikována moje alergie na žihadla a bodavému hmyzu se vyhýbám na sto honů. Snažím se nedělat rukama větrný mlýn, ale prchám, odcházím, mizím a v době vos jsem schopná chodit ve skafandru. A než se napiji, desetkrát si prohlídnu sklenici.
Ironií osudu, první co mě přivítalo, když jsme se přestěhovali sem, bylo vosí hnízdo přímo ve zdi nepořádně zazděného okna, kterým se dovnitř tlačily, ne jedna, ale desítky velkých vosích mutantů, tedy sršňů. Po jednom jsem je zabíjela plácačkou na mouchy a moje zoufalství a odpor nebraly konce. Je s podivem, že tenkrát jsem nedostala ani jedno žihadlo. Přiváděli mě ale až k infarktovým stavům a k rozvodovým výhružkám. Teprve plastová okna znovu řádně zazděná a opatřená sítěmi mě osvobodila od těchto nájezdníků a k rozvodovému řízení nedošlo.
Zažila jsem tady ale i fantastické příhody, jako vytržené z Andersenových pohádek. Někdy uprostřed noci, když jsem se probudila a nemohla už usnout, podívám se z okna a v úžasu koukám na tři ušaté pořádné zaječí exempláře, jak skotačí, hopkají, přímo tancují pod oknem a nad tím vším jasně svítí zářivý měsíc v úplňku. Nekonečné minuty se nemohu ani pohnout a zírám a hlavou mi běží myšlenka, že tohle můžu zažít jen tady. Pak mráček zastínil kus měsíce, zajíci odhopkali, já se znovu uložila ke spánku. A manžel, ten vše samozřejmě prospal.
Někdy museli zajíci se svými tanečky ustoupit lovícímu predátorovi, lišce, která se plížila nocí se svítícíma očima a mohutným ocasem zametala silnici, jako v té pohádce o Budulínkovi. Byla to vykradačka zdejších kurníků, která nakonec doplatila na svou odvahu a k mé nelibosti byla zastřelena. Jsem si jistá, že doma liščí rodince schází a že na slepičí pochoutku vyšlou prostě lišku jinou.
A takových drobných, neuvěřitelných epizod bylo stále víc, například ptáci. Pohled na ně, na tu nekonečnou plejádu druhů, množství a hlavně jejich těsná blízkost je fascinující. Někdy celá hejna přeletují kolem oken, to když přelétají z pole na pole za potravou, je jich tolik, že až máte pocit, že jste se ocitli přímo v tom Hitchcokovu hororu „Ptáci“. Vlaštovky, v poslední době převážně jejich sestřenice jiřičky, přilétají zjara se svou neodbytnou touhou zahnízdit a vyvést mladé, a neutuchající snahou stavět znovu a znovu spadlá, zničená, nebo polorozpadlá hnízda. A to na těch nejnemožnějších místech a využívajíce těch nejneuvěřitelnějších materiálů. Kromě větviček, listí, kousků bláta, nejrůznějších kamínků, drobečků čehokoliv, i třeba gumičky do vlásků naší vnučky. Dokonce i v rohu vevnitř naší kuchyně se pokusily své obydlíčko uchytit, ale to jim bylo záměrně zmařeno. Pomstily se tak, že si do rána, aspoň mě to tak připadalo, postavily hnízdo přímo nad vchodovými dveřmi, protože se nenašel nikdo, kdo by jim ho už poněkolikáté shodil. Kakaly vesele na zem mezi dveřmi a každému, kdo procházel dveřmi ven, hrozil bezprostřední útok jejich výstřelem přímo do hlavy. Vlaštovky a jiřičky jsou kapitola sama o sobě. Když nastane jejich čas a ony se začínají houfovat, chystajíce se k odletu, tak můžete pozorovat celé šňůry ptáků, rozesetých na telegrafních, nebo jiných drátech. Obsadí i všechny stromy kolem a střechy domů a tak celé hodiny nehybně čekají na ten správný okamžik, na nějaký povel shůry, aby se instinktivně daly do pohybu a odletěly do dáli.
Jsou ale i ptáci, kteří zůstávají. Například v proláklině zdi, nebo snad pod okapem naší ložnice si vymyslel přezimovat párek soviček. Večer je vídám nalétávat do hnízda a ráno se probouzím s jejich živým cvrlikáním a vím, že začíná den a je třeba radostně vstát. To se alespoň domnívám, že si povídají, když se dobře zaposlouchám. V neblahé době záplav, byla pole nasáklá vodou, nad níž se vznášela hejna rodících se komárů, jsme slýchali zvečera až do pozdní noci žabí koncert, jehož intenzita kvákání byla tak silná, že jich muselo být desítky a vypadalo to, že jsou docela blizoučko. Kam zmizely, mi zůstalo záhadou dodnes.

tlacZpet.png, 30kB S                                                 pokračovat: t.gif, 4,3kB