Rediguje    Hony Šafra       -     Navštivte též    http://hony.safra.eu  nebo pište na   cmuchalek@centrum.cz
LogoForum.png, 355kB Nahlížení, okecávání,
moudertrousení, a tak ....


obrSmajlik.png, 10kB
Emil Horský
alias Emo alias Doktor
HLASATELNA
KARATELNA
DRBÁRNA
CHVALITEBNA
tlacHS.JPG, 15kB tlacForum.JPG, 14kB tlacGama.JPG, 13kB

Emil otázku štětce neřeší

Emil Horský vezme jakýkoliv štětec (tenoučký umělecký č.00 nebo třeba malířskou štětku ráže 150 mm) a namaluje jím obraz. Zvládne obraz téměř fotorealistický, plný jemných linek (viz Mostar),
HorskyEmilMostar.jpg, 74kB
ale i obraz, který zblízka vypadá jako směs zmatených skvrn, ale uděláte-li krok-dva zpátky, najednou se před Vámi objeví světla i stíny známého, nebo alespoň povědomého motivu (viz třeba Krajina po daždi):
HorskyEmilKrajina PoDazdi.jpg, 57kB
A podíváte-li se znovu na jeho galerii obrazů, vidíte, že pohybuje mezi těmito dvěma polohami a určitě Vás pokaždé upoutá. Jistě, něco se Vám bude líbit více, něco třeba méně, ale rozhodně jsou to obrazy, k nimž zaujmete nějaký postoj, nějaké stanovisko, a které Vás nenechají jen tak lhostejně projít kolem. A tak jako Cézanne maloval horu sv. Viktorie v Provenci snad padesátkrát, i v díle Emila Horského objevíte opakující se motivy – jako každý správný malíř se ke svým motivům vrací a snaží se jich pokaždé zmocnit jinak nebo lépe, vtisknout jim jinou náladu či jiný úhel pohledu. A tady Emil překračuje hranici mezi začátečníkem-amatérem, který někdy zoufale hledá námět, a poučeným kreativním amatérem, či už možná profesionálem, který náměty nehledá, protože ví, že jich je kolem něho nespočet, jen je třeba se umět dívat. A tak i bažinka někde na okraji náměstí se mu může stát nosným tématem krásného obrazu, zatímco prostý občan spíše řeší orientačně-pohybový problém, jak okolo bahniska projít, aby si nezamazal boty. Proto je také v lidské populaci málo malířů, neboť ne každému je dán dar dívat se a skutečně vidět. A kdo se dívat a vidět umí, ten se pak opravdu nemusí trápit otázkou, malovat-li štětcem nebo štětkou.

HorskyEmil.jpg, 44kB

hony 16.12.2011

tlacPozvanka.JPG, 15kB