Rediguje    Hony Šafra       -     Navštivte též    http://hony.safra.eu  nebo pište na   cmuchalek@centrum.cz
LogoForum.png, 355kB Nahlížení, okecávání,
moudertrousení, a tak ....


obrSmajlik.png, 10kB
Josef Cihelka
alias Don Pepone
HLASATELNA
KARATELNA
DRBÁRNA
CHVALITEBNA
tlacHS.JPG, 15kB tlacForum.JPG, 14kB tlacGama.JPG, 13kB

Abstrakce (či co?) DonPepona

Úvodem budiž řečeno (což jsem sdělil již vícekrát), že nemám rád pustou abstrakci, nerozumím jí, neoslovuje mne a považuji ji za zastírání neschopnosti autora namalovat, nakreslit či vytvořit „něco pořádného“. Za to mi bývá často spíláno, aniž se ovšem spílající kdy pokusili mne vyvést z mých bludů něčím jiným než nadávkami. Bohužel ani ty nebývají příliš originální a jsou spíše odrazem a obrazem duševní úrovně spílajících, pomíjejících skutečnost, že své názory sice hlásám, ale nevnucuji.
O to zajímavější však pro mne bylo, když jsem otevřel galerii Josefa „DonPepona“ Cihelky, který se mj. i ke svému tvůrčímu zaujetí abstrakcí hlásí. A můj zrak snad náhodou, snad vlivem šestého smyslu či v důsledku podvědomého hledání něčeho známého, padl na obraz Jimm, portrét jednoho z hafanů rodiny malířovy. V tu chvíli jsem odložil jakoukoliv ostražitost vůči abstraktním nesmyslům a převážil můj sice mizerný, leč jistě postřehnutelný smysl pro legrácky, srandičky a recese všeho druhu. A začal jsem se obrazy DonPepona probírat podrobněji, důkladněji, nechal je na sebe působit, tu i tam jsem se v duchu pochechtával, tu i tam nevěřícně kroutil hlavou a to s neodbytnou otázkou: „Co to má být?“
CihelkaDokument.jpg, 117kB K řešení oné otázky jsem se dopracoval dosti rychle navzdory skřípajícím mozkovým závitům. DonPepon dokázal spojit abstrakci se vtipem, nebo vtip s abstrakcí. A tak jsem postupně klouzal od obrazů, kde je ještě nějaký náznak reality až k obrazům, kde už té reality je pomálu, je-li tam vůbec, a docela dobře jsem se bavil. Odskočil jsem si na osobní stránky DonPepona, ale tam jsem se trochu ztrácel a radši jsem se vrátil do WA, kde se mi zdá je to nejlepší, co vytvořil, alespoň z mého neznaleckého pohledu. Jistě
nepřekvapí, že druhou štací na mé procházce byl Bonnie, druhý ze smečky hafanů. Tím se zřejmě počet hafanů rodiny Cihelkovic vyčerpal, přešel jsem tedy k Chlapci u koňské ohrady, a to už jsem se pomalu začal ohlížet, jestli někde není přihláška do FanClub-DonPepone. Tu jsem sice neobjevil, ale mou pozornost upoutal Joker Greg. Dodám-li, že se jedná o portrét s cizí hlavou, jistě už nebudu muset všechny srandisty, poťouchlíky a zvědavce pobízet k tomu, aby tuto galerii na WA také navštívili. Takhle bych mohl pokračovat ve svém cestopise po obrazech DonPepona, zmínit se o Podvádíš!!!, Detektivismu, atd.atd. a dojít až třeba k Aktu a X v galerii (tam jsem napočítal tolik technik, že na to nestačí prsty jedné ruky) nebo k Tanci kávového aroma.
Přiznám se, že po takovéto štrece mezi explozemi nápadů, technik, bizarních námětu a názvů mi už vůbec nepřišlo zatěžko skousnout i pohled na Studii geometrie (tu jsem sice nepochopil, ale co?-je to jenom studie), Vizi barev (tu jsem sice také nepochopil, ale dobře jsem se u toho pobavil, i když zase nevím, na čí účet, ale to nevadí). Nezbývá mi než Vás také na tuto nevšední podívanou (a případně i ono nevěřícné kroucení hlavou) pozvat. DonPepon tam totiž mimo jiné (možná dokonce neúmyslně) ohodnotil jedním obrazem i to, co vím o abstrakci: Kulový.

hony 9.1.2011

tlacPozvanka.JPG, 15kB